Na lajkovačkom području nekoliko je sačuvanih starih vodenica koje i dalje melju žito.
Jedna od njih je JOLIĆA vodenica na Kolubari. Kod nje traju „Dani vodenica na Kolubari i Toplici“.
Od 27 vodenica koliko je na Kolubari postojalo, Jolića vodenica jedna je od dve poslednje u kojoj se još uvek melje žito, i to na sedam kamenova.
-Melje se pšenica, belo brašno kukuruzno, heljda i ostale žitarice.
Sedam kamenova je ovde trenutno u vodenici. Rade za sad tri, pošto je mala voda, kaže VEROLJUB PAJIĆ, vodeničar.Podseća da posla ima stalno a najviše za Novu godinu i Božić.
Vodenica je jedno vreme bila zatvorena i sklona padu. Trideset vlasnika nije moglo da se usaglasi oko upravljanja vodenicom sve dok se te dužnosti nije prihvatio Milovan Bajić, stolar.
-Redovnici se danas teško slažu. I u kući čovek ne može da složi sve, ali ja sam uspeo da se složim sa njima i podržali su me u tome. Ali da nije bilo opštine, ne bi ja mogao sa njima ništa da uradim, sa redovnicima, objašnjava stolar Bajić.
Po gabaritu, Jolića vodenica se svrstava u najveće građevine te namene. Krov je četvorovodan, pokriven sa biber crepom. Vodenica ima dva ulaza.
Napravljena je pre 300 godina a na sadašnjem mestu je od 1985.
-Naravno da su činila vremena svoje. Moralo se to pomeritri i u vremenima ustanka kada je vodenica paljena. Često je Kolubara plovila ali u principu nekih stotinak do dvesta metara vodenica se nalazila ovde. Ovo su bili Rubibreški i selo-Lajkovački atari. Njeni osnivači su Mitar Jolić iz sela Lajkovca i Velisav Čenčarević iz Rubibreze. Najpre je imala četiri kamena a onda su dodati novi i bila je jedna od najvećih sa sedam kamenova, naglašava Milutin Ranković, direktor Turističke organizacije Lajkovac.
Opština Lajkovac sada pridaje posebnu važnost svojim vodenicama. Jolića je i pod zaštitom države. Turistička organizacija priredila je „Dane vodenica na Kolubari i Toplici“ predstavljajući ove značajne građevine posebnom lajkovačkom atrakcijom.
LA.R.
Komentari su zatvoreni, ali trackbacks and pingbacks su dozvoljeni.