Ovogodišnji „Dani sremuša“ u Donjem Taoru, bar kada je u pitanju takmičenje u pripremanju jela, protekli su u znaku umešnih i vrednih učiteljica sa Stava. U konkurenciji 12 ekipa koje su se od ranog jutra borile sa ispunjavanjem vremenskog roka za izlazak pred žiri kojim je rukovodila Katarina Samaržić, iz produkcije „Kuhinja“, pobedile su „Vredne učiteljice“ iz Osnovne škole „Ilija Birčanin“. Druga je bila ekipa iz Lelića a treći takmičari „Magleša“.
U programima „Predaavanja i razgovor“, meštanima podpovlenskih sela predstavila se Poljoprivredna škola iz Valjeva i profesor Đorđe Moravčević. O organskoj proizvodnji podno Povlena govorili su stručnjaci beogradskog Poljoprivrednog fakulteta a o gajenju lekovotog bilja Dragoja Radanović, direktor Instituta „Josif Pančić“. Biolog Ivana Petrović iz organizacije „Okvir života“ promovisala je „Banku gena“ a Dejan Zagorac iz beogradskog Centra za promociju kulture predstavio je gastro ponudu Valjevskih planina.
Promocije „Dana sremuša“ priređene su u valjevskom restoranu „Zlatibor“ a u saradnji sa Ekonomskom školom, i u beogradskom „Mažestiku“ gde je predstavljena knjiga Zorana Mujbegovića „Sava Savanović. Priče o sremušu. Zapisi iz skrivene sobe“.
I ovog puta prateći program manifestacije bio je konkurs za najbolji crtež valjevskih osnovaca na temu: sremuš, Taorska vrela, Valjevske planine.
U programu tradicije učestovale su pevačke grupe Veselice, KUD-a „Krušik“, Alke iz Delića, Kosjerić i Treće doba iz Požege.
Vreme je bilo lepo pa su posetioci uživali na Taorskim vrelima, biseru Valjevskih planina.
Pokrovitelj „Dana sremuša“ bio je grad Valjevo a uspešni organizatori:
Udruženje za razvoj turizma i zaštitu Taorskih vrela, Turistička organizacija Valjeva, Društvo istraživača „Vladimir Mandić Manda“ i klub Ars Nova.
S.L.
Komentari su zatvoreni, ali trackbacks and pingbacks su dozvoljeni.