Po ugledu na slovenačku fabriku „Humko“, u Srbiji će se graditi fabrika organskih đubriva. Slovenci sa „Humkom Valjevo“ prave zajedničku fabriku a u posao uključuju Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici koji će obezbediti sirovine i radnu snagu.
Nedaleko od Bleda je „Humko“, najveća fabrika organskih đubriva i supstrata u Sloveniji. Potražnja za 80 njihovih brendiranih proizvoda velika je u Sloveniji, Istri i Dalmaciji. Ali, Slovenci, zbog evropskih propisa, sve teže dolaze do sirovina za organska đubriva. Najviše im nedostaje stajnjak.
-Nemamo većih dobavljača organskog materijala kao što je stajsko đubrivo, kao đubrad konja, pileći đubrad. Toga uopšte nema više jer u Sloveniji sve ide već u pelete koji se prodaju kao jedan jedini proizvod, kaže Tomaž Čufer, direktor i vlasnik „Humka“, posle razgledanja pogona njegove moderne fabrike.
Zato „Humko“ sve teže snabdeva povrtare, vinogradare i zadrugare u Sloveniji. Slovenci žele saradnju sa Srbijom koja ima potrebne sirovine za organska đubriva.
Svi su izgledi da ovakva fabrika organskih đubriva, po ugledu na slovenački „Humko“, može zaživeti u Srbiji. U Valjevu razmišljaju o takvoj investiciji.
-Cilj nam je da i mi u Srbiji napravimo fabriku organskih đubriva. Već smo sklopili ugovor sa Kazneno-popravnim domom u Sremskoj Mitrovici, koji će nam pomoći u radnoj snazi i sirovinama, objašnjava Ratibor Đokić, suvlasnik „Humka“ Valjevo.
„Humko“ ce pored zatvorskog kruga u Sremskoj Mitrovici, na svom placu, graditi pogon za organska đubriva.
– Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici ima oko 200 muznih krava, imamo 46 konja lipicanera i taj stajnjak bi se koristio prevashodno za proizvodnju takozvanog lisnjaka, odnosno organskog đubriva. Nama je pored same te proizvodnje jako bitno to što će ovo uticati na resocijalizaciju osuđenih lica i njihovo osposobljavanje za život posle odsluženja kazne, izjavljuje Nebojša Draganić, zamenik upravnika Kqazneno poporavnog zavoda.
Prve količine organskih đubriva proizvedenih u Srbiji mogu se očekivati na proleće. Po svoj prilici biće namenjene za područje Zlatibora, odakle je za sada najveće interesovanje za ovaj ekološki proizvod.
LA.R.
Komentari su zatvoreni, ali trackbacks and pingbacks su dozvoljeni.