Ribnička klisura proglašena je za prirodni park Srbije, Muzej kamena u Paštiću jedinstven je u državi a tu pored njega, Kuća čaja, postaje sve značajnija mionička insitucija.
U rodni Paštrić, Predrag Petrović Peca, kao najperspektivniji mladi biolog u ondašnjoj Jugoslaviji, ipak se nije vratio uzalud.
Sporije nego što je očekivao, magistar biologije sa prestižnim nagradama i jedan od najpoznatijih mladih istrazivača Srbije, ostvario je san- da njegov Paštrić zajedno sa Ribničkom klisurom postane sve privlačniji prirodni kompleks za domaaće i strane turiste.
Peca je ubeđen da će vrlo brzo Ribnička pećina, manastir i škola vojvode Mišica, infrastrukturno biti povezani sa njegovim Muzejom kamena i Kućom čaja i da će posetu tog jedinstvenog komleksa posetioci pamtiti kao nesvakidašnju mioničku avanturu.
Peca godinama istražuje slepe miševe, sove i poskoke. Ako bi se pred Ribničkom pećinom još otvorio mali prirodnjački muzej onda bi se Mionica s razlogom svrstala među najpoželjnije turističke destinacije.
Oživljavanje Ribničke klisure novim sadržajima ima i smisla i opravdanja jer se i dve Pecine kćerke na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu veoma ozbiljno bave naučnim istraživanjima. Ivana je sa Pecom osmislila Kuću čaja.
Domaćinstvo Predraga Pece Petrovića u Paštriću mesto je u Ribničkoj klisuri gde svraća sve veći broj turista. Ne samo ljubitelja prirode već i ljudi radoznalih da upoznaju neumornog borca koji savremenim konceptom želi da ubrza razvoj svog domaćinstva i čitavog mioničkog kraja.
U Paštiću, na obeležavanju dana Muzeja kamena medju mnogobrojnim gostima bili su i glumac Petar Božovic, kostimograf prof.dr Zagorka Stojanović, jedan od najpoznatijih Valjevaca Dušan Mihailović, državni sekretar u Ministarstvu lokalne samouprave Dragan Jeremić, advokat Vasilije Tapuškovic, prof. dr Zoran Jokić, privrednik Milijan Vasić, prvi čovek Istraživačke stanice Petnica Vigor Majić i grupa „Rotarijanaca“ iz Klermon Ferana.
LA.R.
Komentari su zatvoreni, ali trackbacks and pingbacks su dozvoljeni.