U Podgorini tek u ponekom voćnjaku još ima šljiva. Berba je završena pre Sajma jer su visoke temperature i dug sušni period ubrzali zrenje plavog voća. Velike količine roda ove godine završile su u kacama za rakiju jer je otkupna cena bila niska pa se prodaja sveže šljive nije isplatila proizvođačima.Na drugoj strani, otkupljivači su ukazivali na slabiji kvalitet jer u šljivi zbog čestih kiša, nije bilo dovoljno šećera.
Života Erić iz Gornjeg Crniljeva opredelio se da najveće količine šljive preradi u svojoj sušari.
-Opredelio sam se da sušim šljivu u nadi da ću tako imati bar neku zaradu. Nije mi se isplatilo da je prodajem svežu po ceni od 12 do 15 dinara po kilogramu. Madžarku sam ostavio za rakiju, kaže Života koji pod šljivom ima četiri hektara.
-Podgorina je šljivarski centar u Srbiji. Polovina ukupnog roda proizvede se u našem kraju. Sajam je doprineo da se šire zasadi i da se povećavaju prinosi. Na dve i po hiljade hektra imamo oko milion stabala šljive, naglašava Miodrag Stanišić iz Odeljenja za poljoprivredu opštine Osečina.
Sajam šljiva u Osečini održava se narednog vikenda. U subotu je svečano otvaranje kada se očekuje najveća poseta manifestacije i zaključivanje poslovnih ugovora proizvođaca i trgovaca.
Očekuje se 200 izlagača iz Srbije i regiona i oko 20.000 posetilaca.
S.L.
Komentari su zatvoreni, ali trackbacks and pingbacks su dozvoljeni.